This website is accessible to all versions of every browser. However, you are seeing this message because your browser does not support basic Web standards, and does not properly display the site's design details. Please consider upgrading to a more modern browser. (Learn More).

You are here: home > sports > high school

Tight battle shaping up in NCHSAA State 1-A/2-A wrestling

Posted Saturday, February 23, 2008

e-mail E-mail this page   print Printer-friendly page

Winston-Salem, NC- Orange emerged from the pack as the first-day leader after Friday's action in the North Carolina High School Athletic Association 1-A/2-A state wrestling tournament championships at the Lawrence Joel Veterans Memorial Coliseum.

The two teams which met for the NCHSAA dual team title two weeks ago are on top in the tight standings, led by Orange with 51.5 points and Newton-Conover in second with 38. Orange beat Newton-Conover for the dual team championship.

Robbinsville is in third with 31.5 points, followed by defending champ Mount Pleasant with 30 and Mayodan Dalton McMichael with 29.

One of the highlights on the opening day of action was the performance of Rosewood's Olivia Neal at 103 points, the first female wrestler ever to qualify for the state tournament. Neal won her first two matches before losing to Robbinsville's Erik Messick on a technical fall in the quarterfinals.

Action will resume on Saturday morning at 8:30, with the Parade of Champions and the title matches set for six o'clock Saturday night.

Wendy's and the Carolina Ford Dealers are the presenting sponsors for the NCHSAA sports program, and the event is sponsored by Visit Winston-Salem.

Championship Quarterfinals - 1A/2A 103--John Bention (Monroe) d. Cody Decamp (South Davidson ) 9-3; Erik Messick (Robbinsville) t.f. Olivia Neal (Rosewood) 17-0; Justin Jones (North
Surry) p. Cody Roberts (Madison) 1:34; Logan Nixon (Starmount) d. Cody Smith
(Alleghany) 7-3;
112--Weston Haney (Robbinsville) p. Carlos Hernandez (East Montgomery ) 3:05; Johnny Lefevers (Hibriten) p. Ryan Blackwell (Croatan) 5:40; Zach Hudson (West Davidson ) d. Joey Williams (Dixon) 8-6; Eric Evanger (Brevard) p. Bobby Holiman (Franklinton ) 3:32; 119--Anthony Shoffner (Southern Vance ) d. Jeromy Roundtree (South
Brunswick) 12-7; Chris Johnson (Orange ) d. Scott Hardimen (Hibriten) 4-2; Dakota Holt (McMichael ) p. Taylor Barber (West Lincoln) 3:35; Tee Lee (Bunker Hill) d. Brandon Harrison (West Henderson) 13-6; 125--Antoine Brown (Shelby) m.d. Malachi Honeycutt (Mitchell County) 8-0; James Norman (Orange ) d. Philip Mueller (Louisburg) 5-2; Dustin Lassett (West Stokes ) p. James Taylor (Richlands) 3:44; Keith Hulin (South Davidson
) d. Sammy Roundtree (South Brunswick) 3-0; 130--Mamour Camara (Louisburg) d. Taylor Cash (Orange ) 7-0; Johnathan Hensley (Avery County) m.d. Charlie Avis (Newton Conover) 13-3; Will Weekly (Ledford Senior ) d. Dennis Clark (Southwest) 9-4; Jose Sanchez (Mount
Pleasant) d. Casey Essenberg (Brevard) 10-3; 135--Ivy Conekin (Northside) p. Patrick Konopka (North Stanly) 1:59; Cody Sayers (Central Davidson ) p. Sterling Ducker (North Henderson) 1:11; Nick Albertson (Mount Pleasant) d. CC Wright (Croatan) 5-4; Steven Darnell (West Davidson ) p. Michael Williams (West Henderson) 3:23; 140--Jake Johnson (Central Davidson ) d. Antonio Woodard (Northside) 6-5; Chad Allen (Lejeune) d. Kyle Benson (Patton) 6-3; Remington Jarrett (Orange
) p. Nick Barnes (North Brunswick) 1:16; Daniel Hopper (McMichael ) d. Ryan Pippen (Pasquotank) 10-4; 145--Shawn Swing (West Davidson ) d. Noel Mueller (Louisburg) 7-0; Jamie Weaver (Alleghany) d. Ben Gleiser (McMichael ) 12-8; Jonathan Burns (Cardinal Gibbons ) p. Jesse Creech (Croatan) 0:34; Brad Owens (West
Lincoln) d. Zach Whitman (Rosman) 1-0;
152--Cory Love (Trask) d. Josh Shell (West Wilkes) 4-2; Nicholas Walters (Orange ) m.d. Bryan Gray (Starmount) 9-1; Cody Matheney (Shelby) d. Jesse Upchurch (Northwood ) 10-3; William Graves (Southern Guilford ) p. Timothy Blevins (East Surry) 3:07; 160--Jamar Jackson (Orange ) d. Justin Greer (West Wilkes) 7-4; Jeremy Perdue (East Surry) p. Wesley Nale (West Lincoln) 3:28; Patrick Lawler (Bishop Mcguinness) d. Ethan Carter (Newton Conover) 6-4 (OT); Will Mowery (Salisbury ) m.d. Matt Pace (Brevard) 10-0; 171--Christian Harris (Forbush) d. Brian Wilson (Pasquotank) 11-4; Shawn Mulligan (Newton Conover) d. Raul Flores (Eastern Guilford ) 5-1; Jordan Ford (South Stokes) d. Carl Crossman (Richlands) 6-2; Jed Martin (Surry
Central) d. Kenny Harris (McMichael ) 9-6; 189--Vincent Beam (Wilkes Central) p. Aaron Brown (Chatham Central ) 5:40; Gilbert Rodriquez (Newton Conover) m.d. Ethan Mills (South Lenoir) 21-7; Ryan Taylor (Shelby) p. Jacob Lewis (North Johnston) 2:45; Corey Smith
(Tarboro) d. Martin Avery (Brevard) 1-1 (crit); 215--Zoi Ouhellette
(Hibriten) m.d. Chris Anderson (South Davidson ) 12-0; Andrew Reinhardt (Newton Conover) p. Andrew Evans (Cardinal Gibbons ) 3:42; Chandler Turpin
(Robbinsville) d. Abraham Harmon (Chatham Central ) 4-2; Glenn Cothren
(Alleghany) p. Richard Wilson (Eastern Guilford ) 0:33; 285--Brock Durfee (Bandys) p. Jonathan Tyson (East Davidson ) 2:34; Jarin Spradley (Mount Pleasant) d. Regis Bittle (Polk County) 2-1; Jacob Lewis (South Stokes) p. Casey Collins (Swansboro) 0:46; Clay Heafner (West
Lincoln) d. Matt Gardner (McMichael ) 5-3

Championship Quarterfinals - 1A/2A Team Standings Orange 51.5; Newton Conover 38; Robbinsville 31.5; Mount Pleasant 30; McMichael 29; Shelby 26; West Davidson 26; West Lincoln 24.5; Alleghany 24; Hibriten 21; Brevard 20.5; South Stokes 20; Wilkes Central 20; Central Davidson 18; Northside 17; Cardinal Gibbons 15; Louisburg 14.5; Starmount 14; East Surry 13; South Davidson 13; West Stokes 13; Tarboro 12; Croatan 11; Southern Guilford 11; Bishop Mcguinness 10; Madison 10; Surry Central 10; West Henderson 10; Eastern Guilford 9; Monroe 9; North Surry 9; Richlands 9; Trask 9; Avery County 8; Bandys 8; Chatham Central 8; Dixon 8; Salisbury 8; Southern Vance 8; Bunker Hill 7; Forbush 7; Ledford Senior 7; Lejeune 7; Patton 6; South Brunswick 6; West Wilkes 6; North Henderson 5; Pasquotank 5; East Davidson 4; East Montgomery 4; North Brunswick 4; North Stanly 4; Northwood 4; Polk County 4; Rosewood 4; Rosman 4; Southwest 4; Albemarle 3; Hayesville 3; Owen 3; South Lenoir 3; South Stanly 3; Swansboro 3; Thomasville 3; Topsail 3; Franklinton 2; Mitchell County 2; North Johnston 2; Atkins 1; East Henderson 1; East Lincoln 1; First Flight 1; Pamlico 1; Ashe County 0; Chase 0; Cherokee 0; East Wilkes 0; Graham 0; Manteo 0; North Pitt 0; North Stokes 0; Pisgah 0; West Montgomery 0; North Wilkes -1

 
e-mail E-mail this page
print Printer-friendly page