This website is accessible to all versions of every browser. However, you are seeing this message because your browser does not support basic Web standards, and does not properly display the site's design details. Please consider upgrading to a more modern browser. (Learn More).

You are here: home > news > schools

Chatham County Schools holds district science fair

Posted Sunday, December 21, 2014

e-mail E-mail this page   print Printer-friendly page

Siler City, NC - On Thursday, December 11, Chatham County Schools held its District Science Fair Awards Night in the Jordan-Matthews auditorium.

A science fair emphasizes the learning of science through doing. Science fairs encourage students to design, investigate, and think critically about a particular question, guided by the scientific method. Participation in a science fair affords students opportunities to develop life long skills necessary for scientific literacy.

Projects were announced according to their divisions. First place projects in grades three through twelve will proceed to the Regional Science Fair.


An overall winner, Christopher Esther of Margaret Pollard Middle School, was chosen from all the division winners. Esther’s project was “Eco-Friendly Insulation: Does Going Green Really Save Energy?” He is a student in Linda Gardner’s class. Esther was also the overall winner last school year. The Division level winners are listed below.
 

K-12 General Science Division


The following students earned recognition in the K-12 General Science Division:

Honorable Mention: “ My Weather Machine Works”, by Alex Globuschutz from Siler City Elementary in Ms. Malboeuf’s class

“The Need for Speed”, by Juan Delgado Benitez and Rafael Larios from Siler City Elementary in Ms. Malboeuf’s class

3rd Place: “Potion Power”, by Ms. Malboeuf’s Class from Siler City Elementary

2nd Place: “Ship of Shapes”, by Ms. Thurman’s Class from Bonlee Elementary

1st Place: “A Rainbow Density”, by Mrs. Canipe’s Class from Siler City Elementary

 

Division K-2 Class


The following earned recognition in the K-2 Class Division

Honorable Mention: “Toy Boat”, by Ms. Hatcher from Perry Harrison School

3rd Place: “Hot Air Rising”, by Ms. Otwell’s from North Chatham

2nd Place: “Slinging Snowballs”, by Ms. Lemons from Perry Harrison School

1st Place: “The Marble Boatfloat”, by Ms. Hooker-Smith’s from Perry Harrison School


The following students earned recognition in the K-2 Division for Individual Projects:

Honorable Mention: “Dirty to Drinkable”, by Christopher Gustafson from Pittsboro Elementary in Ms. Baker’s class

3rd Place: “Rethink Your Drink”, by Emma Burks from Silk Hope in Ms. Garrett’s class

2nd Place: “Friction and Feet”, by Pascale Hlavac from North Chatham School in Ms. Otwell’s class

1st Place: “What do Worms Like to Eat? ”, by Amber Ross from Pittsboro Elementary School in Ms. Oldham’s class

 

Division 3-5

 


The following students earned recognition in Division 3-5 Team Category

Honorable Mention: “Is it possible to extract visible DNA from food?” by Cora Fritsche and Brooklyn Pease from Pittsboro Elementary School in Ms. Lee’s class

“Juicy Fruit”, by Sadie Gaines and Carleigh Gentry from J.S. Waters School in Ms. Cheek’s class

“Buzzing for Bee Food”, by Calvin Conroy and Cabor Priddle from Siler City Elementary in Ms. Villalobos’ class

“Humpty Dumpty”, by Lochlan Haddix, Frey Davis and Omar Brower from Siler City Elementary in Ms. Troxler’s class

3rd Place: “Krazy Cool Buildings”, by Katie Sheid, Chloe McKeon and Brynn Dodge from Perry Harrison in Ms. Hawkin’s class

“How Does Jell-O Jiggle” , by Carline Shi, Romy Hazen and Amanda Miller from Moncure in Ms. Mullin’s class

2nd Place: “Fly, Paper, Fly”, by Buck Thornton and Maggie Thornton from Siler City Elementary in Ms. Villalobos’ class

1st Place: “Sunny Solution”, by Teigan Hayhurst and Dylan Phillipps from Siler City Elementary in Mr. Urena’s class

 

The following students earned recognition in the 3-5 Individual Category:

Honorable Mention: “Gravity in Motion with Bouncy Balls”, by Lexander Mansour from Moncure in Ms. Springle’s class

“There’s Something in the Water”, by Madison Kirkman from J.S. Waters in Ms. Cheek’s class

3rd Place: “Acid Rain”, by Carlos Ciraco Regino from Virginia Cross Elementary in Ms. Overman’s class

2nd Place: “Liquid Conductivity”, by Andrew Lesher-Thomas from Horton Middle School in Ms. Delk’s class

Co-1st Place: “No More Rust”, by Andrey Urena from Siler City Elementary in Ms. Ciro’s class

Co-1st Place: “Memory and Age”, by Alessia Iacono from North Chatham in Ms. Rockett’s class

 

Division 6-8

 


In Division 6-8, students competed in one of the following 4 categories: Biological Science, Earth Science, Engineering/Applied Science, and Physical Science,

Division 6-8 Biological Science Winners are:

Honorable Mention: “Test Your Best: Exercise!”, by Shane Conroy from Chatham Middle in Ms. Massoth’s class

“What is the Best Disinfectant?”, by Shamar Wilson and Jackie Anthenien from Horton Middle School in Mrs. Key’s class

“Brushing with Bacteria”, by Cameron Hughes and Taylor Hughes from Bennett School in Mr. Scott’s class

“Growing Plants with Superabsorbent Polymers”, by Bryce Brafford from Bennett School in Mr. Scott’s class

2nd Place: “Memory: The Long and Short of It”, by Cammie Zehner from Margaret Pollard Middle School in Ms. Bell’s class

1st Place: “What’s the Scoop on Poop”, by Lindsay Seitz from Silk Hope in Ms. Johnson’s class


Division 6-8 Earth Science Winners are:

1st Place: “Fill Er’ Up”, by Jamie Wilson from Bennett Elementary in Mr. Scott’s class


Division 6-8 Engineering/Applied Science Winners are:

Honorable Mention: “Graffiti Removal”, by Jasmine Lucas from Chatham Middle in Ms. O’hare’s class

3rd Place: “Suds Please”, by Gretchen Davis and Hallie Bare from Chatham Middle in Ms. Massoth’s class

2nd Place: “Battery Wars”, by Andrew Argila from Margaret Pollard Middle School in Mr. Hall class

1st Place: “Eco-Friendly Insulation: Does Going Green Really Save Energy?”, by Christopher Esther from Margaret Pollard in Ms. Gardner’s class


Division 6-8 Physical Science Winners are:

Honorable Mention: “Just Chillin’ ”, by Grayson Jones and Holly Coble from Bennett Elementary in Mr. Scott’s class

3rd Place: “Which soda lost the most carbonation?”, by Kayla Amy and Caitlin Bailey from Horton Middle in Ms. Key’s class

2nd Place: “Which substance causes dry ice to sublimate?”, by Brenden Harrington from Horton Middle in Mr. Walgate’s class

1st Place: “Bat Debate”, by Aaron King and Landon Vickrey from Silk Hope in Mrs. Johnson’s class

 

Division 9-12

 

In Division 9-12, students competed in one of the following 6 categories: Earth Science, Physical Science, Biological Science-A (Animal Science, Medicine & Health, Microbiology), Biological Science-B (Behavior & Social Science, Biochemistry, Cellular & Molecular Biology, Plant Sciences), Chemistry, and Engineering/Applied Science.

Division 9-12 Biological Science-A Winners are:

Honorable Mention: “Exercise and Memory”, by Morgan Ryan from Northwood High School in Ms. Robertson’s class

“The Effect of Colloidal Silver on Bacterial Growth”, by Gray Knight from Jordan Matthews High School in Mrs. Sandel’s class

“Visual Taste”, by Jordan Silverira from Northwood High School in Ms. Robertson’s class

3rd Place: “Heartburn Rescue”, by Makenzi Brady from Chatham Central High School in Mr. Patin’s class

2nd Place: “Drop It Like It’s Hot”, by Skyler Farrel and Kaitlyn Moran from Northwood High School in Ms. Robertson’s class

1st Place: “Eye See You”, by Joe Friedman from Northwood High School in Ms. Robertson’s class

Division 9-12 Biological Science-B Winners are:

Honorable Mention: “The Primacy Effect, Are we all created equal?”, by Morgan Troxler from Jordan-Matthews High School in Mrs. Sandel’s class

“Talk to the Dog, Not the Doctor!”, by Leah Nelson from Northwood High School in Ms. Robertson’s class

3rd Place: “ Radish Radiation”, by Carlie Mote from Jordan-Matthews in Ms. Brown’s class

2nd Place: “ What’s “De” Nature of Protein”, by Katherine Little and Erin Staley from Chatham Central High School in Mr. Patin’s class

1st Place: “What is the Effect of Temperature on the Rate of Respiration in Yeast?”, by Jacob White from Northwood High School in Ms. Schwichtenberg’s class


Division 9-12 Chemistry Winners are:

2nd Place: “How does surface area affect evaporation rate?”, by Emily Nona from Jordan-Matthews High School in Mr. Tillett’s class

1st Place: “Solutes Affect on Boiling Point”, by Madison Walters and Blake Ward from Jordan-Matthews High School in Mr. Tillett’s class

Division 9-12 Earth Science Winners are:

3rd Place: “Does Color Equal Moisture”, by Alyssa Gains from Jordan Matthew’s High School in Mrs. Micancin’s class

2nd Place: “Does pH Matter?”, by Jordan Harris from Chatham Central in Ms. Jones’ class

1st Place: “The effect of acidic substances on Limestone”, by Yasmin Aguila from Jordan-Matthews High School in Ms. Micancin’s class

 

Division 9-12 Physical Science Winners are:

1st Place: “The Jolly Photometer”, by Jocelyn Rives from Chatham Central High School in Mr. Pegram’s class

 

Division 9-12 Engineering/Applied Science Winners are:

Honorable Mention: “So Long Soil”, by Garrett Jourdan from Jordan Matthew High School in Mrs. Sandel’s class

3rd Place: “The Effect of Cleaning Agents on Contaminated bird feathers”, by David Brewer from Jordan Matthews High School in Mrs. Sandel’s class

2nd Place: “Another Bridge Goes Down”, by Tanner Henson from Chatham Central High School in Mr. Newman’s class

1st Place: “Volatic Cells”, by David Smith and Charles Daniel from Jordan-Matthews High School in Mr. Tillett’s class

 
e-mail E-mail this page
print Printer-friendly page
 
 
 
 
News Unofficial Chatham County Schools site

Subscribe now: RSS news feed, plus FREE headlines for your site